Kolejna supermoc w posiadaniu naszych przedszkolaków!

W ramach udziału w ogólnopolskim projekcie z zakresu edukacji prozdrowotnej w naszej grupie przedszkolnej odbyły się warsztaty z zakresu  pierwszej pomocy przedmedycznej. Przedszkolaki zapragnęły zostać posiadaczami supermocy, którą może być umiejętność ratowania innych. W bardzo entuzjastyczny i odważny sposób podeszły do tematu ratowania życia.

Tego dnia gościły u siebie ratownika medycznego Pana Krzysztofa Olczaka, który w  niezwykle profesjonalny i ciekawy dla dzieci sposób, omówił  zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Dzieci dowiedziały się jak postępować  w razie zagrożenia, wypadku lub innej niebezpiecznej sytuacji. Uczyły się jak wezwać pomoc, jakie czynności po kolei wykonać w przypadku utraty przytomności,  jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, poznały sprzęt ratujący życie. Przypomniały sobie również numery telefonów do straży pożarnej, pogotowia i policji, a liczbę: 112 wykuły na przysłowiową blachę. Wszystko zostało przećwiczone na fantomach, pluszowych misiach, i co było można na rówieśnikach. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało upominek – magiczny, czerwony woreczek z przydatnymi przedmiotami do udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.

Jedynkowe przedszkolaki wiedzą już, co to takiego pozycja boczna bezpieczna, jak wygląda prawidłowo przeprowadzony masaż serca oraz jak działa aparat AED. To było wartościowe spotkanie! Jesteśmy przekonani, że tego typu szkolenia zaowocują w przyszłości umiejętnością odpowiedniego zachowania się podczas niebezpiecznej sytuacji. Być może zdobyta wiedza, opanowanie i dobre nawyki sprawią, że niejedno z dzieci zostanie prawdziwym „superbohaterem” ratującym komuś życie.