Dziłania zespołu

Zebranie inauguracyjne odbyło się 10 stycznia 2007. Omówiliśmy na nim szczegółowy plan działań w projekcie i terminy spotkań. Dokonaliśmy podziału zadań w części informacyjnej projektu. Księgę Projektu prowadzić będą Patrycja Szewczyk, Daria Świderska i Monika Błaszczyk. Tablicą informacyjną projektu będą się opiekować się będą Emilia Jędrzejewska, Mateusz Makarowski i Adrian Oleski. Za prowadzenie stron internetowych odpowiedzialne będą Marta Kolińska, Nina Komasiak i Karolina Rosolak.

18 stycznia byliśmy na łęczyckim zamku. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści p. Anny Dłużewskiej-Sobczak- kustosz muzeum, o tym, jak żyli nasi przodkowie w Łęczycy i w regionie. Obejrzeliśmy też wystawę wnętrz domów i warsztatów pracy sprzed stu lat.

25 stycznia ponownie odwiedziliśmy zamek. Tym razem p. Tomasz Kucharczyk- historyk pracujący w łęczyckim muzeum opowiadał nam o średniowiecznych rycerzach, ich kodeksie honorowym, uzbrojeniu, turniejach rycerskich, itp. Prezentacja multimedialna uatrakcyjniła tę pogadankę, ale najciekawiej było wtedy, gdy przymierzaliśmy części zbroi i chwytaliśmy za miecze. Wbrew pozorom wcale nie są takie ciężkie.

14 lutego spotkaliśmy się w szkole i podsumowaliśmy to, czego dowiedzieliśmy się o historii naszego królewskiego miasta. Wszyscy uczestnicy sumiennie przygotowali się do spotkania, wyszukując dodatkowe informacje o dziejach Łęczycy w książkach, informatorach turystycznych i w Internecie.

Również 28 lutego na spotkaniu grupy w szkole rozmawialiśmy o naszym mieście. Większość z nas doszła do wniosku, że ciekawie byłoby żyć w średniowiecznej Łęczycy, kiedy to nasze miasto było stolicą województwa, a nawet przez krótki czas pełniło rolę stolicy Polski! Z drugiej strony nie było wtedy komputerów, internetu, Play station, nie mówiąc już o „komórkach”. Średniowieczna młodzież chyba się strasznie nudziła. A może nie. Trzeba to będzie chyba kiedyś zbadać.

9 marca zwiedziliśmy najstarszą i najciekawsza część Łęczycy. Najpierw byliśmy w klasztorze oo. Bernardynów. Ojciec Jordan opowiedział nam historie klasztoru i zakonu Bernardynów. Później przeszliśmy na łęczycką starówkę. Odpoczywając na ławeczce przed pomnikiem Bohaterów Bitwy nad Bzurą rozmawialiśmy o historii Łęczycy, tym razem tej nowszej z okresu II wojny światowej. Nasunęły nam się refleksje, że często, jako stali mieszkańcy Łęczycy, nie zauważamy jej piękna, nie myślimy o jej znaczeniu w historii naszego kraju. Warto czasami się zatrzymać i zadumać nad przeszłością. Wszak historia nauczycielką życia.

4 kwietnia byliśmy z wizytą w Komendzie Powiatowej Policji w Łęczycy. Policjanci przyjęli nas bardzo miło i chętnie pokazali nam swoje miejsce pracy.