Święto Konstytucji 3 Maja w naszym gimnazjum

30 kwietnia w naszym gimnazjum uroczyście obchodziliśmy Święto Konstytucji 3 Maja. Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele uczestniczyli w akademii przygotowanej z tej okazji przez grupę uczniów pod kierunkiem p. Ireny Gut-Leśkiewicz.

Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku była drugim tego rodzaju dokumentem na świecie, a pierwszym w Europie. Została ona uchwalona przez aklamację, czyli przez powszechną zgodę, bez konieczności liczenia głosów. Została zaprojektowana by zlikwidować obecne od dawna wady systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja zniosła zgubne instytucje, takie jak liberum veto, które przed przyjęciem Konstytucji pozostawiało sejm na łasce każdego posła, który, jeśli zechciał – z własnej inicjatywy, lub przekupiony przez zagraniczne siły – mógł unieważnić wszystkie podjęte przez sejm uchwały.