Łódź jakiej nie znamy!

Bywamy w łódzkiej Manufakturze, Atlas Arenie, Porcie, ale tak naprawdę Łodzi nie znamy. Uczniowie kl. VII a, VII b i V a wybrali się więc na wycieczkę do Łodzi, aby poznać miejsca, zachwycające turystów z całego świata.
 
Zwiedzanie zaczęliśmy od Parku Ocalałych, upamiętniającego osoby, które przeszły przez istniejące w czasie II wojny światowej Getto Litzmannstadt.
 
Kolejnym punktem było Muzeum Tradycji Niepodległościowych - Radogoszcz. W okresie II wojny światowej budynek dawnej fabryki Samuela Abbego służył jako męskie Rozszerzone Więzienie Policyjne dla mieszkańców Kraju Warty, łamiących okupacyjne prawo niemieckie.
 
Dotarliśmy również do Stacji Radegast, która w czasie II wojny światowej była miejscem, skąd wywożono ludność żydowską do obozów zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem i Auschwitz-Birkenau .
 
Spacer po słynnej Pietrynie umożliwił nam obejrzenie najciekawszych kamienic i podwórek. Pasaż Róż na pewno wszystkim pozostanie w pamięci.
 
Największe wrażenie wywarł na nas pałac Herbsta na fabrycznym osiedlu Karol Scheiblera – Księży Młyn. Zobaczyliśmy, jak mieszkali bogaci fabrykanci łódzcy na przełomie XIX i XX wieku, a za chwilę zderzyliśmy się z biednym osiedlem robotniczym tzw. famułami, gdzie w jednej izbie mieszkało po kilkanaście osób.
 
Takiej Łodzi uczniowie nie znali.