Pamiętamy o tych, którzy odeszli ...

Zbliżają się dni, podczas których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy zwrócili uwagę na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego regionu i społeczności. Aby uczcić pamięć i wyrazić szacunek dla życia i dokonań zmarłych, młodzi patrioci odwiedzili łęczycki cmentarz i złożyli na grobach znicze.

Zapalanie ognia w miejscach pochówku ma wielowiekową tradycję. Współcześnie światło jest symbolem obecności Boga wśród nas, jest metaforą naszej wiary w życie wieczne. Ogień symbolizuje także radość i prawdę, ponieważ rozjaśnia mroki niewiedzy, niszczy kłamstwo i grzech. W końcu światło pochodzące z palonego się znicza stanowi wyraz wieczności, a także bliskości oraz troski o zmarłych bliskich.

Z ciekawością, pełni zadumy i refleksji uczniowie wpatrywali się w groby i próbowali odczytywać zatarte nazwiska tych, którzy polegli dla naszej Ojczyzny, jak i na miejsca, gdzie symbolicznie pochowani są nieznani żołnierze…