Tajemnicza maszyna czasu w klasach piątych

W pewne czwartkowe przedpołudnie w naszej szkole wydarzyła się rzecz niezwykła. Zupełnie niespodziewanie zadziałała maszyna czasu, która przeniosła nasze Jedyneczki w czasy średniowiecza. Po szkolnych korytarzach spacerowali przedstawiciele grup społecznych żyjących w tych odległych czasach. Byli więc rycerze, szlachcianki, mieszczanie i przedstawiciele stanu kmiecego. Wzbudzili oni ogromne zainteresowanie bo to bardzo tajemnicza sprawa.

Tajemnica wkrótce się wyjaśniła. Jedyneczki z klas piątych (zamiast zwyczajowej klasówki) podsumowali w ten niezwykły sposób materiał dotyczący czasów średniowiecza. 

Przekonali się, że średniowiecze to, wbrew powszechnej opinii, wcale nie takie "ciemne wieki". Poznali kulturę, architekturę i zwyczaje ludzi żyjących w tamtej epoce. Zapoznali się z zajęciami wykonywanymi przez mieszczan i chłopów. Poznali rolę rycerstwa średniowiecznego i obowiązujący ich kodeks postępowania. Bądź uczciwy, prawdomówny, kieruj się honorem, pomagaj słabszym i potrzebującym, zachowuj się rycersko wobec płci pięknej. Nasi uczniowie zauważyli, że to zasady, którymi należy się kierować również w czasach współczesnych, że są one bardzo uniwersalne.