Za duchem Kopernika i zapachem piernika!

Uczniowie z klasy II a I III c wybrali się na wycieczkę do Torunia. Pierwszym etapem wycieczki było przeniesienie się 500 lat wstecz, czyli wizyta w Żywym Muzeum Piernika. Pośród zapachu różnych przypraw, takich jak: kardamon, imbir i kora cynamonowa uczniowie dowiadywali się, jak w XVI wieku pieczono te wspaniale słodkości, które stały się wizytówką Torunia. Dodatkową atrakcję stanowiło samodzielne przygotowanie ciasta i pieczenie pierników przez dzieci.
 
Następnie wszyscy odbyliśmy spacer z przewodnikiem trasą Toruńskie ABC, czyli zwiedzanie najważniejszych zabytków toruńskiej starówki z zewnątrz: bramy i baszty miejskie, mury obronne, spichlerze, Krzywa Wieża, Brama Klasztorna, Stary Rynek z Ratuszem i pomnikiem Mikołaja Kopernika, toruńskie kamienice mieszczańskie: Dwór Artusa, Dom Eskenów, Dom Mikołaja Kopernika, Kamienica pod Gwiazdą, pomniki Starego Miasta (fontanna Flisaka z żabkami, osiołek na starówce – czyli średniowieczny pręgierz, blaszany kot. Oczywiście zakupiliśmy także pamiątki i pyszne, słodkie pierniki. Po udanym spacerze udaliśmy się do restauracji na pyszny obiadek, a po nim Na interaktywny pokaz w Domu Legend Toruńskich, w którym przenieśliśmy się do świata pradawnych toruńskich opowieści. Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta w Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach k/Torunia, które mieści się w zabytkowym dworze z końca XIX wieku. To największy ośrodek astronomii obserwacyjnej w Polsce.
 
Wycieczka pozostawiła w uczniach niezapomniane wrażenia i stała się jednocześnie inspiracją do kolejnych wyjazdów do pięknego grodu nad Wisłą.
 
Dziękujemy opiekunom wycieczki : Agnieszce Jurkowskiej, Magdalenie Jagiełło, Annie Kasturze – Zielińskiej, Justynie Pawlak.