Pełne radości i uśmiechu wigilijne uroczystości klasowe

Ostatni, przedświąteczny dzień w szkole kończą tradycyjnie w naszej szkole wigilijne uroczystości klasowe. Mimo, że jak zwykle rano pojawiamy się w szkole, to świat wszędzie dookoła mówi nam, że zbliżają się święta. Ulice są pięknie udekorowane, balkony na osiedlach świecą kolorowym blaskiem, a szkoła pełna jest świątecznych lampek i ozdób.

Wigilie klasowe pełne są radości i uśmiechu. Czasami w klasach ósmych ten uśmiech miesza się ze wzruszeniem, że to już ostatni raz. Na stołach pojawiły się wigilijne potrawy, z głośników słychać było kolędy, a uczniowie odwiedzali się wzajemnie składając życzenia nauczycielom i sobie nawzajem. W niektórych klasach Mikołaj szczodrze rozdawał prezenty, w innych zaś był nieprzejednany i ordynował wyczerpujące ćwiczenia fizyczne, śpiew lub recytację.

Kultywowanie takich tradycji jest dla dzieci szczególnie ważne. Kiedyś one zastąpią nas – dorosłych w przekazywaniu tej tradycji, do której jesteśmy bardzo przywiązani i co stanowi dla nas niezaprzeczalną wartość. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość zwyczajów świątecznych, lecz również wzmacniają serdeczne relacje między nimi.