Magiczny Dolny Śląsk, Praga i Skalne Miasto

Klasy V a, V c i VI b rozpoczęły turystyczny sezon w naszej szkole i udały się na trzydniową wycieczkę w południowo – wschodnim kierunku. Najpierw – Kłodzko, ponieważ to jeden z najważniejszych punktów na mapie atrakcji Dolnego Śląska. Zachwyca nie tylko architekturą, ale także ciekawą historią. Uczniowie spacerowali pośród zabytkowych kamienic, podziwiali ratusz, szukali w mieście śladów tzw. „powodzi tysiąclecia” oraz dowiedzieli się, gdzie kręcono sceny do serialu „Czterej pancerni i pies”. Obowiązkową pozycją na liście miejsc do poznania była Twierdza Kłodzka oraz zwiedzanie labiryntu kontrminerskich kazamatów... Chwilami było ciemno, strasznie... ale przede wszystkim ciekawie!

Drugi dzień przeznaczono na zwiedzanie stolicy Czech. Klasztor i biblioteka na Strahovie, Mala Strana oraz Hradczany z imponującą katedrą św. Wita należą do miejsc, które warto zobaczyć w życiu chociaż raz. Most Karola i rynek starego miasta z astronomicznym "orlojem" – ratuszowym zegarem oraz spacer żydowską dzielnicą Josefov dopełniły całości. Kontrowersyjna, interaktywna rzeźba autorstwa Davida Černego przed mijanym Muzeum Franza Kafki cieszyła się nieukrywanym zainteresowaniem grupy. Dzień minął młodym turystom bardzo szybko.

Ostatnie godziny przed powrotem spędzono w Adršpach – szalenie urodziwym czeskim Skalnym Mieście, wyjętym dosłownie z baśniowych kart. Piaskowce z iglicami sięgającymi 100 metrów wysokości, szmaragdowe jezioro, wodospad i pejzaże zapierały dech w piersiach przez ponad trzygodzinną wędrówkę. Niesamowite formacje skalne oraz „okraszone” humorem opowieści przewodników pobudzały wyobraźnię i przywoływały uśmiechy na zmęczone twarze. Mimo bolących nóg, nie dało się nie wypocząć.