Sukces naszych szóstoklasistów w Międzynarodowym Turnieju Robotów ROBOTIC DAY w Pradze

Bardzo dobre rezultaty zanotowali nasi szóstoklasiści w Międzynarodowym Turnieju Robotów ROBOTIC DAY rozgrywanym w dniach 3-4 czerwca w Pradze. Zespół w składzie Adam Kowalski, Jakub Przepióra zajął bardzo dobre 4 miejsce w konkurencji Toy Cleanup.

Kolejne bardzo dobre miejsca w klasyfikacji zajęły również zespoły Jedyneczek. Były to drużyny w składach: Helena Śliwińska i Adam Janicki oraz Borys Kurek, Jan Konieczny, Wojciech Chlebowski, którzy zajęli ex aequo miejsce 5, a także Jakub Antczak, który ze swoim robotem zajął miejsce 10.

Konkurencja Toy Cleanup, w której startowali młodzi pasjonaci robotyki i programowania z Jedynki, to absolutna nowość w międzynarodowych zawodach. Zadanie z nią związane polega na posortowaniu obiektów różnych kolorów rozmieszczonych w labiryncie i jak najszybszy powrót do jego wyjścia. Konkurencja Toy Cleanup stanowi wstęp do konstruowania robotów zdolnych do autonomicznego sprzątania określonego terenu i segregowania odnajdywanych obiektów.

Aby młodzi łęczycanie mogli wziąć udział w tym wydarzeniu pracownicy naukowi Wydziału Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Karola w Pradze musieli zaakceptować dokumentację projektową nadesłaną przez łęczycką placówkę i wydać zgodę na udział w tym bardzo prestiżowym wydarzeniu.

Po dotarciu na miejsce rozgrywki nasze drużyny musiały jeszcze poddać swoje roboty procedurze homologacji. Podczas niej wykładowca robotyki dr David Obrzdalek wraz ze swoimi asystentami sprawdzał zgodność nadesłanej dokumentacji projektowej z robotami, którymi uczniowie chcieli wystartować w turnieju. Bardzo ważna dla organizatorów była kwestia bezpieczeństwa robotów jak i ich operatorów.

Po zakończeniu procedury homologacji rozpoczęły się wyczerpujące rundy kwalifikacyjne. Spośród nich do wielkiego finału awansowały wszystkie trzy nasze drużyny. Tam stoczyły pasjonującą walkę z drużynami z Cypru i Czech.

Młodych łęczycan, wielkich pasjonatów robotyki do zawodów przygotowywał nauczyciel, opiekun koła naukowego Młodzi Odkrywcy Robotyki, pan Łukasz Cybulski. Nad sferą organizacyjną czuwała pani Aleksandra Nowakowska.

Nasz start w turnieju nie byłby możliwy bez wsparcia sponsorów:

Kampmann Polska Sp. z o. o.

Lider w wytarzaniu systemów grzewczych, chłodzących i wentylacyjnych

WETERPOL Sp. z o. o.

Hurtownia leków weterynaryjnych polecana przez lekarzy weterynarii.

MegaFauna.pl

Jeden z największych w Polsce internetowych sklepów zoologicznych.