Andrzejki z Borutą
W ramach podsumowania projektu „Legendarne Łódzkie" realizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zorganizowano w Szkole Podstawowej nr 1 w Łęczycy przedstawienie pt. „Andrzejki z Borutą”. Starsze Jedyneczki ujrzały na scenie niezwykłych aktorów – swoich rówieśników.
Przypomnijmy, chętni i odważni uczniowie najpierw wzięli udział w warsztatach teatralnych, dzięki którym nabyli umiejętności, pozwalające im przygotować własne przedstawienie w oparciu o legendy łęczyckie. Wybór bohatera był oczywisty – pan na łęczyckim zamku, czyli Boruta! Pomysł iście diabelski, a wykonanie mistrzowskie.
– Dziś andrzejki, zwyczaj związany z przekonaniem o magicznej mocy wigilii świętego Andrzeja, sile ludzkiej ciekawości, którą mogą zaspokoić tylko niezwykłe wróżby i ekscytacja wizją szczęśliwej przyszłości. Andrzejki to również czas zabawy, czas spędzony w towarzystwie znajomych i to jeden z powodów naszego spotkania – rozpoczęła dyrektor Wanda Lepczak. – Drugim jest podsumowanie projektu „Legendarne Łódzkie”, w którym wzięli udział chętni uczniowie z klas: 6 a, 6 b, 7 b i 7c. Pokłosiem ich wyobraźni, wrażliwości i teatralnego zaangażowania jest przedstawienie, które za chwilę obejrzymy.
Na widowni oprócz uczniów, grona pedagogicznego oraz pracowników szkoły znaleźli się niezwykli goście: Ewa Nowak – Wawrzyniak oraz Ewa Baranowska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, które podjęły szereg działań w ramach projektu „Legendarne Łódzkie”, zakładających promocję literatury z zakresu legend i podań województwa łódzkiego oraz utrwalania dziedzictwa kulturowego tego regionu.
Teatr to rodzaj umowy między aktorem i widzem, a spektakl tak naprawdę dzieje się w umyśle i sercu odbiorcy, który zechce uwierzyć, że widzi Borutę w ciemnym lochu, króla w komnacie, chłopów w karczmie, a dziewczęta i starą ciotkę na spacerze. Widzowie z pewnością poczuli magię teatru i dali się poprowadzić śladami łęczyckiego diabła… Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Każdy uczestnik spotkania otrzymał na zakończenie andrzejkową wróżbę.
W organizacji przedstawienia pomogły młodym aktorom polonistki: Agnieszka Łukomska-Szmaja i Katarzyna Bernacka.
- Kreatywność, radość i świąteczna magia!
- 1. Mityng Skoku Wzwyż im. Mirosława Andrysiaka
- Narodowe Święto Niepodległości
- Punkt dydaktyczny w ramach konkursu Nasze Ekologiczne Pracownie
- Wizyta uczniów z Ołdrzychowic Kłodzkich
- Dzień Edukacji Narodowej
- Międzynarodowy Dzień Języków Obcych
- Wzięliśmy udział w obchodach 85. rocznicy Bitwy nad Bzurą
- Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2024/2025
- Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży
1. Mityng Skoku Wzwyż im. Mirosława Andrysiaka
W piątek 29 listopada 2024 r. w naszej hali sportowej odbył się 1. Mityng Skoku Wzwyż im. Mirosława Andrysiaka, który zgromadził młodych sportowców oraz liczne grono kibiców. To wyjątkowe wydarzenie upamiętniło naszego...
Kreatywność, radość i świąteczna magia!
We wtorek i środę nasza szkoła zamieniła się w prawdziwą fabrykę świątecznych cudów. Wszystko za sprawą warsztatów, które zorganizowały panie: Aleksandra Nowakowska, Anna Kastura-Zielińska i Monika...
Narodowe Święto Niepodległości
Uczniowie z klas V b i VII c zadbali o upamiętnienie 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zapewnienie naszej społeczności strawy dla ducha. Przyświecały im słowa Józefa Piłsudskiego: "Naród, który nie...