Z Comeniusem w Portugalii

W dniach 23 luty -1 marca 2008r. uczniowie naszego Gimnazjum: Agnieszka Jaśkiewicz, Marta Rosińska i Marcin Ziarkowski uczestniczyli w spotkaniu roboczym Comeniusa w Povoa de Lanhoso w Portugalii pod opieką nauczycieli p.Agnieszki Andryskowskiej, p.Agnieszki Kaźmierczak oraz p.Mirosława Suskiego. Uczniowie są laureatami konkursu ogłoszonego w ramach realizacji projektu „Mój region w Europie”.

Uczniowie mieli możliwość doskonalić znajomość języka angielskiego i hiszpańskiego, gdyż w tych dwóch językach toczyły się rozmowy. Poza tym, mieszkając u rodzin portugalskich poszerzali swoją wiedzę na temat tradycji i kultury tego kraju. Program pobytu był bardzo intensywny, oprócz pracy nad projektem i omawianiem kolejnych działań, uczestniczyliśmy w zajęciach w szkole, braliśmy udział w organizowanym przez uczniów rajdzie oraz zwiedzaliśmy cały region i nie tylko, dotarliśmy nawet nad Ocean Atlantycki. Oto skrót naszego programu:

Sobota – przylot i zakwaterowanie

Niedziela – zwiedzanie Porto

Poniedziałek – spotkanie w szkole, wizyta w Urzędzie Miasta, spacer po mieście, koncert w wykonaniu uczniów portugalskich, pokaz filmu „Mój region i moja szkoła” oraz występy chóru szkolnego – pieśni fado.

Wtorek – zwiedzanie : muzeum złota, muzeum sztuki sakralnej, wizyta na plantacji winorośli, spotkanie robocze i praca nad projektem.

Środa – 4-godzinny rajd pieszy, zdobycie szczytu i poznanie zamku się tam znajdującego, prelekcja na zamku, udział w zajęciach w szkole (profil fryzjerski), spotkanie robocze.

Czwartek – udział w zajęciach (profil protetyczny), zwiedzanie regionu : Barcelos – największe targowisko w regionie, Braga – śladami Jana Pawła II, spacer po plaży nad oceanem, wieczór w operze – koncert amerykańskiej grupy śpiewaków.

Piątek – udział w zajęciach (profil elektryczny), spotkanie robocze – ostatnie ustalenia, wizyta w miasteczku średniowiecznym, spotkanie z uczniami.

Sobota – wylot, przesiadka w Mediolanie i okazja do szybkiej wizyty w tym mieście (udało nam się zobaczyć zamek, katedrę Duomo oraz zjeść tortellini :-)

Oczywiście codziennie odkrywaliśmy sekrety kuchni portugalskiej oraz poznawaliśmy codzienne życie naszych portugalskich przyjaciół.

(aut. Agnieszka Kaźmierczak)