Wielki sukces gimnazjalisty w V Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Informatycznej

W kwietniu przyjechali do Szczecina finaliści V Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Informatycznej Uczniów Szkół Gimnazjalnych, którzy w ciągu trzech dni stoczyli finałową batalię o miano najlepszego informatyka. Wśród finalistów znalazł się, reprezentant naszego województwa Rafał Grzyb, uczeń Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łęczycy, kóry uplasował się na bardzo dobrym 15 miejscu w Polsce. Nauczycielem informatyki chłopca jest mgr inż. Łukasz Cybulski. Organizatorem konkursu jest IV Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie.

Finałowa rozgrywka polegała na rozwiązaniu testu i pracy na komputerach. Po raz pierwszy w pięcioletniej historii konkursu do udzielania odpowiedzi na pytania testowe użyto interaktywnego systemu zbierania i analizowania odpowiedzi Senteo. Było to możliwe dzięki uprzejmości Pana Arkadiusza Stefana z warszawskiej firmy Image Recording Solutions, który nie tylko dostarczył do „Czwórki” wymagany sprzęt, ale spotkał się również z nauczycielami informatyki – opiekunami finalistów – i w formie warsztatowej przedstawił możliwości i zastosowania systemu Senteo. Zaletą warsztatów było przekonanie nauczycieli, iż Senteo zwiększa efektywność nauczania i pozwala na natychmiastowe uzyskanie odpowiedzi, czy uczniowie realizują polecenia nauczyciela podczas lekcji. Ten wysoce intuicyjny system pozwala nie tylko sprawdzać prace uczniów, umożliwia również układanie wszelkiego rodzaju quizów i przeprowadzanie badań sondażowych.

Praca na komputerach wymagała od finalistów znajomości edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego, bazy danych oraz algorytmiki – jedno z zadań polegało na narysowaniu schematu blokowego.

Trzydniowy pobyt w Szczecinie był dla finalistów i ich opiekunów niezwykle napięty. Na zorganizowanej specjalnie dla nich „Lekcji samorządowej” spotkali się na Zamku Książąt Pomorskich z Michałem Łuczakiem, Przewodniczącym Sejmiku Samorządowego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Witoldem Jabłońskim, członkiem Zarządu Województwa. Obdarowani upominkami i okolicznościowymi dyplomami, wysłuchali informacji i obejrzeli prezentację na temat województwa zachodniopomorskiego. Ciekawa prelekcja była dobrą formą promocji województwa zachodniopomorskiego, a także okazją do zachęcenia finalistów, aby w przyszłości studiowali w Szczecinie.

Na laureatów konkursu czekały atrakcyjne nagrody. Były wśród nich, między innymi wysokiej klasy komputer przenośny, sprzęt komputerowy, oprogramowanie i książki. Upominki dla laureatów ufundowały firmy: Microsoft, home.pl, G DATA Software, ProgMan Software, Polska Fundacja Przedsiębiorczości, Multimedia Polska, Zibi, Porty Żeglugi Bydgoskiej, Carrefour, Warta, Young Digital Planet, ADDSOFT, Urząd Miejski w Kamieniu Pomorskim, Urząd Marszałkowski w Szczecinie, Helion, ASK-SI, Wydawnictwo Naukowe PWN, IRS, Nordweco, Carmen, Coliseum 2101 i Rada Osiedla Gumieńce. Pomoc finansową i wsparcie techniczne zapewnione zostało przez Urząd Miejski w Szczecinie, home.pl, KK Letter Drukarnia i MM Creation.

(aut. Łukasz Cybulski)