Sprawozdanie z pobytu grupy hiszpańskiej w Polsce

Czwartek 1.05.2008 r.

Przejazd z Warszawy do Łęczycy, krótkie spotkanie w gimnazjum z rodzinami, powitanie przez Dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II p. Wandę Lepczak. Przydział do rodzin i zakwaterowanie uczniów i nauczycieli. Czas wolny w rodzinach, odpoczynek.

Piątek 2.05.2008 r.

930 - spotkanie w Ratuszu z przedstawicielami władz lokalnych, udział w obchodach Święta Flagi Narodowej. Podczas krótkiego spotkania odczytany został list od Burmistrza Miasta Jumilla skierowany do Burmistrza Miasta Łęczyca, wyrażający zadowolenie z pobytu uczniów hiszpańskich w Polsce a także zawierający propozycję współpracy partnerskiej w ramach miast bliźniaczych.

1030 - wyjazd do Łodzi – zwiedzanie miasta zorganizowali uczniowie XXXV LO pod opieką ich nauczyciela w języku hiszpańskim, trasa przebiegała od Księżego Młyna do Manufaktury. Hiszpanie zapoznali się z historią Łodzi oraz poznali w zarysie życie mieszkańców naszego województwa.

Sobota 3.05.2008 r.

800 - wyjazd do Zakopanego. W trakcie podróży zwiedzanie Jasnej Góry w Częstochowie oraz Klasztoru Benedyktynów w Tyńcu. Przyjazd do Zakopanego, zakwaterowanie i obiadokolacja.

Niedziela 4.05.2008 r.

Góry przywitały naszych gości deszczem, dlatego też zmieniliśmy trochę ustalony wcześniej program, jednakże nasz pilot p. Jacek Ziółkowski nie pozwolił na to aby naszym gościom zabrakło wrażeń. Tak więc przeszliśmy szlakiem papieskim na Gubałówkę, następnie zjechaliśmy kolejką do Krupówek, zwiedziliśmy kościółek i cmentarz na Pękowym Brzysku. Natomiast po obiedzie poszliśmy na skocznie narciarskie i ponownie na Krupówki. Wieczorem po kolacji uczniowie bawili się na zorganizowanej w pensjonacie dyskotece.

Poniedziałek 5.05.2008 r.

Z uwagi na dalsze opady deszczu zrezygnowaliśmy z wyjścia w wysokie góry i udaliśmy się na spacer Doliną kościeliską. Bardzo emocjonującym przeżyciem było dla naszych gości przejście przez Jaskinię Mroźną. Zwiedziliśmy także Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Po powrocie do ośrodka i odpoczynku czekała na nas kolejna atrakcja - ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz towarzystwo kapeli góralskiej.

Wtorek 6.05.2008 r.

Po śniadaniu wyruszyliśmy do Wieliczki. Wizyta w kopalni soli na długo pozostanie w pamięci Hiszpanów, którzy nie spodziewali się tak pięknego i ogromnego miejsca. Wieczorem po powrocie do Łęczycy rodziny przyjmujące gości z Hiszpanii zauważyły, że teraz już wszystko naszym gościom smakuje – no cóż po takiej ilości spacerów górskich apetyt rośnie.

Środa 7.05.2008 r.

Dzień rozpoczęliśmy od spotkania w Gimnazjum najwyższa pora na poznanie szkoły. Uczniowie hiszpańscy obejrzeli nasza szkołę z zainteresowaniem, wzięli udział w wybranych zajęciach oraz zjedli obiad na stołówce szkolnej. Następnie udaliśmy się do muzeum na Zamku Łęczyckim, gdzie nasi goście zapoznali się historią i tradycję naszego miasta i regionu. Spacer po mieście oraz wizyta w dawnym więzieniu zakończyły wizytę w Łęczycy. Na zakończenie w Gimnazjum odbyła się dyskoteka szkolna i nasi goście rozpoczęli przygotowania do powrotu. W czwartek rano pożegnaliśmy się na lotnisku w Warszawie. Teraz czekamy na rewizytę naszych uczniów i zbieramy pomysły na rok następny. Jeśli uczniowie Gimnazjum i ich rodzice będą nadal zainteresowani kontaktem z Hiszpanami oraz nauka tego języka to z pewnością im w tym pomożemy

(aut. A. Kaźmierczak, R. Ziarkowski)