Dzień Świętego Mikołaja

W piątek 5 grudnia obchodziliśmy w naszym gimnazjum Mikołajki - święto obchodzone na cześć świętego Mikołaja biskupa Miry. Z tej okazji z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego nauczyciele naszej szkoły zostali obdarowani pysznymi piernikami, a grupa uczniów paczkami ze słodyczami. Warto przypomnieć, że Swięty Mikołaj urodził się w Licji w Azji Mniejszej około roku 280. Już za młodu odznaczał się pobożnością toteż brat matki mikołaja biskup Patary wyświęcił go na prezbitra. Rodzice Mikołaja zmarli ok. roku 300 podczas zarazy, która w tym czasie nawiedziła Licje. Otrzymany spadek Mikołaj przeznaczył na pomoc biednym i potrzebującym. Jak głosi legenda dary podsuwał anonimowo stąd pochodzi tradycja podkładania prezentów pod poduszkę. Mimo wyświęcenia na biskupa Miry pozostał człowiekiem niezwykle skromnym wszystkie posiadane dobra rozdawał biednym. Zmarł 6 grudnia około roku 345.

(aut. Łukasz Cybulski)