XXX Jubileuszowy Zlot do Środka Polski

16 maja 2009 r. prawie 700 turystów, w tym przedstawiciele naszego gimnazjum pod opieką p. A. Izydorczyk i p. B. Kordysiewicz , zebrała się przed Urzędem Gminy w Piątku, by wziąć udział w XXX Zlocie do Środka Polski. Po uroczystym powitaniu wszystkich uczestników Zlotu przez Prezesa Oddziału PTTK „Ziemi Łęczyckiej” w Łęczycy, Starostę Powiatu Łęczyckiego oraz Wójta Gminy Piątek, turyści ubrani w pamiątkowe „zlotowe” koszulki przejechali autobusami na miejsce startu trasy pieszej Zlotu, która zaczynała się w Giecznie II.

Na dziewięciokilometrową trasę jako pierwsze wyruszyły wraz z przewodnikiem Adamem Stawińskim drużyny młodzieży gimnazjalnej. Następnie młodzi turyści z 11 szkół podstawowych ruszyli śladami gimnazjalistów. Na trasie widoczne były również roześmiane przedszkolaki.Maluchy wędrowały na trasie o długości 4 km.

Organizatorzy tegorocznego Zlotu zapewnili nam wiele atrakcji i niespodzianek. Na trasach, każda drużyna musiała rozwiązać test ze znajomości wiedzy o Ziemi Łęczyckiej. Podczas odpoczynku na plantacji wikliny u państwa Teresy i Eugeniusza Maciejaków w Konarzewie, „zlotowicze” mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek o sztuce wikliniarskiej. Kolejnym punktem zlotu była zabawa- gra terenowa pod nazwą „OSADNICY”. Celem gry było dotarcie przez każdą drużynę do 15 punków kontrolnych ukrytych w lesie, a następnie wykonanie zadania i zdobycie jak największej liczby punktów, które w klasyfikacji końcowej pozwalały założyć własną osadę. Po dotarciu na metę Zlotu, pokrzepiliśmy się pyszną grochówkę przygotowaną przez Panie z Zespołu Szkół Mechanizacji Rolnictwa.

Kolejną niespodzianką XXX Zlotu do Środka Polski był występ REWII DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWEJ „GAMA” z Kłodawy.

Na zakończenie Zlotu, wszystkie drużyny otrzymały nagrody, pamiątkowe dyplomy, certyfikaty pobytu w Geometrycznym Środku Polski, znaczki. Nasza drużyna zajęła III m-ce w „Osadnikach”.

(aut. Beata Kordysiewicz)