Goście z Francji w naszym gimnazjum

Nowy Rok rozpoczął się od miłych odwiedzin. Na zaproszenie p.Agnieszki Kaźmierczak – nauczycielki języka francuskiego do naszego Gimnazjum przybyli państwo Maria i Gerard Bayon. Pan Gerard Bayon jest zastępcą mera Rillieux-la-Pape miasta bliźniaczego Łęczycy, które znajduje się w strefie podmiejskiej Loynu we Francji. Celem odwiedzin było przeprowadzenie nietypowej lekcji języka francuskiego w klasie Ic.

Zadaniem uczniów, którzy dopiero co rozpoczęli naukę języka francuskiego we wrześniu 2006r. było przeprowadzenie wywiadu i rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Tematem rozmowy było przede wszystkim porównanie tradycji świątecznych w Polsce i we Francji, typowy dzień w szkole francuskiej. Ale uczniowie byli również ciekawi jak pani Maria Borucka-Bayon (z pochodzenia Łęczycanka) nauczyła się języka francuskiego i jak przystosowała się do życia we Francji. Dzięki swojej dociekliwości dowiedzieli się ,że warto jest uczyć się języka francuskiego oraz że nie należy bać się mówić – trzeba próbować komunikować się w języku obcym, nie zwracając uwagi na błędy gramatyczne, które Francuzi i tak poprawią jeśli będą znaczne. No cóż, nasi uczniowie będą mogli to sprawdzić już w czerwcu ponieważ zabieramy się do organizacji zielonej szkoły we Francji właśnie przy dużej pomocy państwa Bayon oraz Komitetu Współpracy Miast Bliźniaczych i Urzędu Miasta Rillieux-la-Pape. Kiedy lekcja zbliżała się ku końcowi na uczniów czekała słodka niespodzianka – lyońskie cukierki „papillotes” z historyjką i petardą. Pan Gerard Bayon opowiedział historię ich powstania oraz poinformował, iż są to słodycze występujące tylko w okręgu lyońskim i dostępne tylko w okresie Bożego Narodzenia. Tym słodkim akcentem zakończyła się nietypowa lekcja.

Zapraszamy ponownie!!!