Nasz projekt
Tytuł naszego projektu brzmi: sami nie wiecie co posiadacie - łęczycka młodzież odkrywa swoje miasto.
Celem projektu jest przybliżenie jego odbiorcom pośrednim i bezpośrednim wspaniałej historii królewskiego miasta Łęczyca, poznanie życia jego mieszkańców, problemów miasta, szans jego rozwoju. Bezpośredni uczestnicy projektu przez swoje zaangażowanie w działania będą uczyć się postaw prospołecznych, zaangażowania w życie społeczności lokalnej, odpowiedzialności za swoją małą ojczyznę. Planujemy współpracę z łęczyckim Muzeum na zamku, Towarzystwem Miłośników Ziemi Łęczyckiej, organizując spotkania, prelekcje i zwiedzanie miasta. Życie współczesnych mieszkańców miasta uczestnicy projektu będą poznawać przeprowadzając wywiady, organizując spotkania z przedstawicielami społeczności lokalnej. O przyszłości miasta, jego możliwościach rozwoju dowiedzą się od przedstawicieli władz lokalnych.
W czasie trwania projektu prowadzona będzie Księga projektu, wszystkie działania będą miały swoją dokumentacje fotograficzną i filmową. Relacje z realizacji projektu zamieszczać będziemy też na stronach internetowych szkoły. Umożliwi to też uczestnikom projektu na rozwinięcie umiejętności posługiwania się fotograficznym aparatem cyfrowym, komputerem i korzystania z Internetu. Kulminacją naszego projektu ma być widowisko teatralne z wykorzystaniem technik multimedialnych, w którym historia miasta łączyłaby się z jego teraźniejszością i wizją przyszłości.
Działania w projekcie prowadzone będą w czterech fazach.
Poznawanie historii miasta Łęczyca. Ten etap realizować będziemy w styczniu i lutym 2007. Będzie to cykl spotkań z ludźmi, którzy znają historię Łęczycy i potrafią o niej opowiadać. Przewidujemy, że będą to spotkania z pracownikami Muzem Zamek, Towarzystwa Miłośników Ziemi Łęczyckiej i innymi osobami, które przekażą młodzieży informacje o przeszłości miasta. Po takich spotkaniach i prelekcjach spotykać się będziemy w grupie i pracując z informatorami o Łęczycy i mapami miasta przygotujemy trasy spacerów i wycieczek po mieście w czasie których będziemy dotykać historii, którą poznaliśmy w czasie spotkań i własnej pracy badawczej.
Druga faza to poznanie współczesnej Łęczycy (luty, marzec). W czasie spotkań z przedstawicielami władz miasta w Urzędzie Miasta, przedstawicielami służb miejskich i innych instytucji uczestnicy projektu poznają funkcjonowanie miasta i problemy jego mieszkańców. Zostanie to połączone ze zwiedzaniem różnych miejsc pracy Łęczycan. Planujemy więc cykl spotkań w szkole i różnych instytucjach oraz wycieczek po mieście.
Trzecia faza projektu to poznawanie oficjalnych planów rozwoju miasta (kwiecień), które nastąpi w czasie spotkań z przedstawicielami władz lokalnych. Na tym etapie przeprowadzimy też konkursy, w których wezmą udział wszyscy uczniowie naszej szkoły: konkurs literacki na esej pt. Łęczyca- moje miasto i konkurs plastyczny Łęczyca- wizja przyszłości. Autorzy najciekawszych prac zostaną nagrodzeni a ich prace zostaną opublikowane na stronach internetowych szkoły.
Etap czwarty to realizacja widowiska teatralnego pt. Łęczyca- z przeszłości w przyszłość (maj, czerwiec). Przygotowania do tej realizacji rozpoczniemy właściwie już w styczniu 2007. Wspólnie tworzyć będziemy scenariusz, scenografię, będziemy zastanawiać się nad koncepcją spektaklu. Przygotowania te odbywać się będą w czasie cotygodniowych spotkań.
Stałym miejscem spotkań będą pomieszczenia gimnazjum. Korzystać będziemy również z wyposażenia technicznego szkoły (aparat fotograficzny, kamera filmowa, komputery, sprzęt audio). Pomysłodawcami i realizatorami wszystkich szczegółowych działań będzie młodzież. Trzej opiekunowie (nauczyciele) pełnić będą tylko rolę doradców i będą pomagać przy realizacji zadań.
- Narodowe Święto Niepodległości
- Punkt dydaktyczny w ramach konkursu Nasze Ekologiczne Pracownie
- Wizyta uczniów z Ołdrzychowic Kłodzkich
- Dzień Edukacji Narodowej
- Międzynarodowy Dzień Języków Obcych
- Wzięliśmy udział w obchodach 85. rocznicy Bitwy nad Bzurą
- Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2024/2025
- Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży
- Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024
- Helena Śliwińska uzyskała tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego
Punkt dydaktyczny w ramach konkursu Nasze Ekologiczne Pracownie
Znakomite informacje napłynęły do nas z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Już wkrótce teren we wnękach na naszym boisku szkolnym zyska zupełnie nowy wygląd i funkcjonalność. Nie zabraknie...
Narodowe Święto Niepodległości
Uczniowie z klas V b i VII c zadbali o upamiętnienie 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zapewnienie naszej społeczności strawy dla ducha. Przyświecały im słowa Józefa Piłsudskiego: "Naród, który nie...