Warsztaty mykologiczne

W piątek 24 października w murach naszego gimnazjum miały miejsce warsztaty mykologiczne prowadzone przez Pana dr Jarosława Szkodzika – członka Polskiego Towarzystwa Mykologicznego.

Prezentacja, wykład oraz bezpośrednia obserwacja gatunków grzybów, pozwoliły młodzieży poznać świat kształtów, barw, zapachów i smaków grzybów, jak również odróżnić grzyby jadalne i ich trujące sobowtóry.

Pan dr Szkodzik podczas prezentacji przedstawił liczne ciekawostki dotyczące grzybów.

Nazwy wielu grzybów pochodzą od nazw zwierząt np.: kurka, gąska, sarniaki, lisówka, krowiak, gołąbek, co jest potwierdzeniem faktu, że królestwo grzybów jest bliższe królestwu zwierząt niż królestwu roślin.

Największy organizm rozpoznany na Ziemi to opieńki liczące 1500 lat, zaobserwowane w Kanadzie. Grzyby widziane ze zdjęć satelitarnych osiągnęły powierzchnię 10 hektarów i wagę od 10 – 100 ton.

Czarcie kręgi zaobserwowane we Francji osiągnęły średnicę 700 m i wiek kilkuset lat.

Tufle to grzyby o wyjątkowym, bardzo intensywnym smaku i zapachu, rosną pod ziemią, są trudne do odnalezienia i w związku z tym bardzo drogie. Jeden gram trufli kosztuje tyle co 1 gram złota. Do poszukiwania trufli wykorzystuje się świnie oraz rasę psów Lagotto romagnolo.

W przyrodzie znane są bioluminescencyjne grzyby m.in.: opieńka miodowa.


aut. Karolina Mikołajewska


Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łęczycy

Uczniowie uczestniczyli w warsztatach w ramach projektu Nasza Eko-pracownia przy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łęczycy. Utworzenie pracowni zrealizowane przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu „Moja wymarzona ekopracownia” 2012 r.

Kliknij, aby powiększyć fotkę. Kliknij, aby powiększyć fotkę.

Kliknij, aby powiększyć fotkę. Kliknij, aby powiększyć fotkę.