Debatowaliśmy podczas II Międzynarodowego Kongresu Łódzkie Energetyczne!

Województwo łódzkie wiedzie prym w energetyce konwencjonalnej w Polsce, a w obszarze odnawialnych źródeł energii może stać się prawdziwym liderem.

"O wyborze zielonych technologii w energetyce nie powinny decydować względy ekonomiczne, ale przede wszystkim bezpieczeństwo społeczeństwa." to temat debaty, która była ważnym punktem pierwszego dnia kongresu, a w której wzięło też udział 25 uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycieli: Łukasza Cybulskiego, Agnieszki Andryskowskiej i Karoliny Mikołajewskiej.

Udział młodzieży z naszego gimnazjum w tej debacie, to dostrzeżenie przez Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia oraz Klastra Bioenergia dla Regionu działań naszej szkoły i urzędu miejskiego we wprowadzaniu innowacyjnego przedmiotu jakim jest mechatronika, a także zagadnień związanych z wykorzystywaniem energii odnawialnej we współczesnym świecie. Nie bez znaczenia był również fakt naszej współpracy z Politechniką Łódzką.

W formule debaty oksfordzkiej starły się koła naukowe Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a w jury zasiadła międzynarodowa grupa ekspertów.

Przyszli medycy broniący tezy przywoływali dane Światowej Organizacji Zdrowia o znacznym wpływie środowiska naturalnego na zdrowie i dobrostan człowieka, a także zaakcentowali paradoks związany z Chinami – światowym liderem w produkcji ogniw fotowoltaicznych – gdzie stopień zanieczyszczenia środowiska wyklucza ich stosowanie w energetyce. Podkreślono również kontrowersje związane z farmami wiatrowymi i generowanym przez nie niskoczęstotliwościowym hałasem infradźwiękowym przenikającym nawet betonowe ściany.

Ich oponentom z Uniwersytetu Łódzkiego przyszło rozprawić się też z mitem o zawartości szkodliwego dla środowiska arsenu w ogniwach słonecznych, a w całej debacie nie brakło akcentów humorystycznych i dowcipnych komentarzy jej marszałka. Dodatkowe pytania od publiczności znacznie przekroczyły zaplanowany czas. Gabriela Kaczmarek z kl.Ic i Adrian Nowakowski z kl.IIIa dociekali m.in. czy Polskę stać na całkowity zwrot ku odnawialnym źródłom energii. Gabriela miała też okazję porozmawiać z ekspertem z Zero Energy Building Italian Network, Francesco Paolo Lamacchia.

Ze względu na zdolności oratorskie i szybką reakcję na trudne pytania, w głosowaniu publiczności nieznacznie wygrali studenci Uniwersytetu Medycznego, natomiast jury wyżej oceniło argumentację zespołu Uniwersytetu Łódzkiego.

Debatę podsumowała dr Ewa Kochańska, Ekspert Grupy Doradczej Komisji Europejskiej oraz Prezes Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia, które pełni funkcję koordynatora Klastra Bioenergia dla Regionu, innowacyjnej sieci skupiającej ponad 75 przedsiębiorstw, jednostek naukowych i jednostek samorządu terytorialnego Polski Środkowej, działających na rzecz rozwoju energetyki zrównoważonej środowiskowo.


aut. Agnieszka Andryskowska, Łukasz Cybulski, fot. Gabrysia Kaczmarek (I c)


Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łęczycy

Kliknij, aby powiększyć fotkę. Kliknij, aby powiększyć fotkę.

Kliknij, aby powiększyć fotkę. Kliknij, aby powiększyć fotkę.

Kliknij, aby powiększyć fotkę. Kliknij, aby powiększyć fotkę.

Kliknij, aby powiększyć fotkę. Kliknij, aby powiększyć fotkę.