Debatowaliśmy podczas II Międzynarodowego Kongresu Łódzkie Energetyczne!
Województwo łódzkie wiedzie prym w energetyce konwencjonalnej w Polsce, a w obszarze odnawialnych źródeł energii może stać się prawdziwym liderem.
"O wyborze zielonych technologii w energetyce nie powinny decydować względy ekonomiczne, ale przede wszystkim bezpieczeństwo społeczeństwa." to temat debaty, która była ważnym punktem pierwszego dnia kongresu, a w której wzięło też udział 25 uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycieli: Łukasza Cybulskiego, Agnieszki Andryskowskiej i Karoliny Mikołajewskiej.
Udział młodzieży z naszego gimnazjum w tej debacie, to dostrzeżenie przez Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia oraz Klastra Bioenergia dla Regionu działań naszej szkoły i urzędu miejskiego we wprowadzaniu innowacyjnego przedmiotu jakim jest mechatronika, a także zagadnień związanych z wykorzystywaniem energii odnawialnej we współczesnym świecie. Nie bez znaczenia był również fakt naszej współpracy z Politechniką Łódzką.
W formule debaty oksfordzkiej starły się koła naukowe Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a w jury zasiadła międzynarodowa grupa ekspertów.
Przyszli medycy broniący tezy przywoływali dane Światowej Organizacji Zdrowia o znacznym wpływie środowiska naturalnego na zdrowie i dobrostan człowieka, a także zaakcentowali paradoks związany z Chinami – światowym liderem w produkcji ogniw fotowoltaicznych – gdzie stopień zanieczyszczenia środowiska wyklucza ich stosowanie w energetyce. Podkreślono również kontrowersje związane z farmami wiatrowymi i generowanym przez nie niskoczęstotliwościowym hałasem infradźwiękowym przenikającym nawet betonowe ściany.
Ich oponentom z Uniwersytetu Łódzkiego przyszło rozprawić się też z mitem o zawartości szkodliwego dla środowiska arsenu w ogniwach słonecznych, a w całej debacie nie brakło akcentów humorystycznych i dowcipnych komentarzy jej marszałka. Dodatkowe pytania od publiczności znacznie przekroczyły zaplanowany czas. Gabriela Kaczmarek z kl.Ic i Adrian Nowakowski z kl.IIIa dociekali m.in. czy Polskę stać na całkowity zwrot ku odnawialnym źródłom energii. Gabriela miała też okazję porozmawiać z ekspertem z Zero Energy Building Italian Network, Francesco Paolo Lamacchia.
Ze względu na zdolności oratorskie i szybką reakcję na trudne pytania, w głosowaniu publiczności nieznacznie wygrali studenci Uniwersytetu Medycznego, natomiast jury wyżej oceniło argumentację zespołu Uniwersytetu Łódzkiego.
Debatę podsumowała dr Ewa Kochańska, Ekspert Grupy Doradczej Komisji Europejskiej oraz Prezes Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia, które pełni funkcję koordynatora Klastra Bioenergia dla Regionu, innowacyjnej sieci skupiającej ponad 75 przedsiębiorstw, jednostek naukowych i jednostek samorządu terytorialnego Polski Środkowej, działających na rzecz rozwoju energetyki zrównoważonej środowiskowo.
aut. Agnieszka Andryskowska, Łukasz Cybulski, fot. Gabrysia Kaczmarek (I c)
Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łęczycy
- Narodowe Święto Niepodległości
- Punkt dydaktyczny w ramach konkursu Nasze Ekologiczne Pracownie
- Wizyta uczniów z Ołdrzychowic Kłodzkich
- Dzień Edukacji Narodowej
- Międzynarodowy Dzień Języków Obcych
- Wzięliśmy udział w obchodach 85. rocznicy Bitwy nad Bzurą
- Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2024/2025
- Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży
- Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024
- Helena Śliwińska uzyskała tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego
Punkt dydaktyczny w ramach konkursu Nasze Ekologiczne Pracownie
Znakomite informacje napłynęły do nas z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Już wkrótce teren we wnękach na naszym boisku szkolnym zyska zupełnie nowy wygląd i funkcjonalność. Nie zabraknie...
Narodowe Święto Niepodległości
Uczniowie z klas V b i VII c zadbali o upamiętnienie 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zapewnienie naszej społeczności strawy dla ducha. Przyświecały im słowa Józefa Piłsudskiego: "Naród, który nie...