Wybieramy przyszłość z mechatroniką

W czwartek 24 września odbyło się w siedzibie Europejskiego Towarzystwa Inicjatyw Obywatelskich seminarium dotyczące finansowania i realizacji mechatroniki w gimnazjach poprzez projekty UE w perspektywie 2014-2020. W czasie spotkania poruszane były również tematy współzawodnictwa szkół, imprez i warsztatów robotycznych w ramach współpracy gimnazjów z uczelniami, studenckimi kołami naukowymi i innymi organizacjami.

Nasza szkoła od kilku lat wdraża ten nowy, innowacyjny i interdyscyplinarny przedmiot zostało bardzo wysoko ocenione przez stowarzyszenie odpowiadające za jego popularyzację w Polsce. Nauczyciele naszego gimnazjum dzielili się z uczestnikami seminarium swoim doświadczeniem w nauczaniu mechatroniki, przedstawiali swoje osiągnięcia i mówili o planach na przyszłość. Obecnie uczniowie klas pierwszych i drugich gimnazjum uczestniczą w zajęciach mechatroniki, która jest dla nich dodatkowym, obowiązkowym przedmiotem. Podczas zajęć młodzież poznaje podstawy tworzenia programów i gier komputerowych, montażu robotów, pisania aplikacji sterujących ich pracą, zasad działania podstawowych elementów elektronicznych jak rezystor, tranzystor, dioda. Gimnazjaliści uczą się również lutować, przeprowadzają wiele ciekawych eksperymentów z czujnikami barw, światła, dotyku, a nawet dymu. Przeżywają niezapomnianą przygodę ze światem nowoczesnych technologii.

Z mechatroniką wiąże się ściśle Strategia Europa 2020, czyli dokument wytyczający kierunki rozwoju krajów Unii Europejskiej. W Strategii Europa 2020 bardzo wiele uwagi poświęca się wprowadzaniu nowych treści i metod nauczania, elementów kreatywności i innowacyjności, które pozwolą na przygotowanie odpowiedniej ilości fachowców niezbędnych do realizacji postępu i wzrostu. Zapisy te znajdują się w czołowym projekcie Strategii pod tytułem Unia Innowacyjności.

 

aut. Łukasz Cybulski