Ludzie ludziom zgotowali ten los
Obowiązkiem każdego człowieka jest odwiedzenie Miejsca Pamięci i Muzeum powstałych na terenach zespołu niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau. To tutaj miała miejsce jedna z największych zbrodni w historii ludzkości. To właśnie to miejsce stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach, Rosjanach i innych nacjach.
Na tą niezwykła lekcję historii wybrała się w czwartek młodzież naszego gimnazjum pod opieką p. Marzeny Chodkowskiej, p. Elżbiety Cichowskiej, p. Agnieszki Łukomskiej-Szmaji, p. Ewy Pawałowskiej oraz p. Pawła Kopcia. Uczestnicy wycieczki zwiedzili tereny i obiekty byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz-II Birkenau. Na terenie obozu Auschwitz I naziści utworzyli pierwszy obóz dla mężczyzn i kobiet. Uczniowie dowiedzieli się o pierwszych eksperymentach uśmiercania przy użyciu Cyklonu B, masowym mordowaniu Żydów, eksperymentach medycznych na więźniach, egzekucjach przez rozstrzelanie. Oprócz tego zobaczyli centralny areszt obozowy w bloku nr 11 dla więźniów z wszystkich części obozowego kompleksu, a także główną komendanturę obozu i biura SS skąd władze obozowe kierowały dalszą rozbudową kompleksu obozowego.
W obozie Birkenau, w którym zamordowano około miliona Żydów gimnazjaliści zwiedzili ruiny komór gazowych i prymitywne baraki więźniarskie. To tutaj naziści wybudowali większość urządzeń masowej zagłady. Warto dodać, że Birkenau był jednocześnie największym obozem koncentracyjnym, w którym w 1944 r. przebywało ponad 100 tys. więźniów: Żydów, Polaków, Romów, i innych narodowości.
Wizyta kompleksie obozowym Auschwitz-Birkenau uświadamia, że Holokaust wydarzył się naprawdę. Obejrzenie filmu, czy przeczytanie książki to jedno, ale zobaczyć na własne oczy buty należące do ofiar, czy też ludzkie włosy, robi ogromne wrażenie. Wszyscy musimy dbać, aby pamięć o tym, co wydarzyło się w Auschwitz-Birkenau nigdy nie zgasła i żeby ta potworna zbrodnia nigdy się nie powtórzyła.
aut. Łukasz Cybulski, fot. Martyna Olczyk (III b), Patrycja Szatkowska (III b)
- Narodowe Święto Niepodległości
- Punkt dydaktyczny w ramach konkursu Nasze Ekologiczne Pracownie
- Wizyta uczniów z Ołdrzychowic Kłodzkich
- Dzień Edukacji Narodowej
- Międzynarodowy Dzień Języków Obcych
- Wzięliśmy udział w obchodach 85. rocznicy Bitwy nad Bzurą
- Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2024/2025
- Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży
- Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024
- Helena Śliwińska uzyskała tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego
Punkt dydaktyczny w ramach konkursu Nasze Ekologiczne Pracownie
Znakomite informacje napłynęły do nas z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Już wkrótce teren we wnękach na naszym boisku szkolnym zyska zupełnie nowy wygląd i funkcjonalność. Nie zabraknie...
Narodowe Święto Niepodległości
Uczniowie z klas V b i VII c zadbali o upamiętnienie 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zapewnienie naszej społeczności strawy dla ducha. Przyświecały im słowa Józefa Piłsudskiego: "Naród, który nie...