Trwają przygotowania do Międzynarodowych Zawodów Robotów Sumo Challenge 2016

Młodzi mechatronicy z naszego gimnazjum od kilku tygodni projektują i konstruują roboty, z którymi wezmą udział w bardzo prestiżowym Międzynarodowym Turnieju Robotów Sumo Challenge. Odbędzie się on 19 listopada w rotundzie łódzkiej Manufaktury.

W zawodach tych można podziwiać zmagania kilkuset robotów stworzonych przez studentów, licealistów i wielu pasjonatów robotyki z całego świata. Łódzkie zawody mają niepowtarzalny charakter ze względu na przyjazną atmosferę i ogromną ilość publiczności, która dodatkowo może uczestniczyć w pokazach, a także warsztatach budowy i programowania robotów.

Uczniowie naszej szkoły zrzeszeni w kole naukowym I LOVE ROBOTS od wielu lat poszerzają swoje umiejętności z zakresu robotyki, dzielą się również wiedzą ze swoimi młodszymi koleżankami i kolegami ze szkół podstawowych. Tym razem będą realizowali swoje marzenia w międzynarodowym turnieju. Przy okazji będą także bronili tytułu najlepszego zespołu w robotycznej konkurencji Bear Rescue zdobytego w zeszłym roku.

Aleksandra Gomulak, Agata Mokrogulska, Gabriela Kaczmarek, Martyna Kowalska, Bartosz Najman, Wojciech Durys, Jakub Godlewski i Krzysztof Kapłon pod opieką nauczyciela informatyki i mechatroniki Łukasza Cybulskiego przygotowują roboty, które wystartują w konkurencji Bear Rescue. Polega ona na odnalezieniu obiektu umieszczonego w labiryncie i przetransportowaniu go w wyznaczone miejsce w jak najkrótszym czasie. W tym roku gimnazjaliści mają zamiar pokazać robota, którego konstrukcja i program sterujący nie był nigdy w historii Sumo Challenge wykorzystany w konkurencji Bear Rescue.

Udział w Międzynarodowym Turnieju Robotów Sumo Challenge jest również wyzwaniem organizacyjnym związanym z zakupem i transportem odpowiedniego sprzętu. Z pomocą młodym pasjonatom robotyki przyszedł burmistrz naszego miasta oraz Rada Miasta. Dzięki ich wsparciu, również finansowemu łęczycka młodzież może realizować swoje marzenia. W projekt ten zaangażowało się także Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Edukacji „Szkolna 4”, które pokryje koszty transportu zespołu i sprzętu. Stowarzyszenie to powstało z inicjatywy nauczycieli naszej szkoły. Jest ono organizacją pozarządową. Głównym jego celem jest wspieranie rozwoju szkoły i wyrównywanie szans młodzieży z rodzin o trudnej sytuacji materialnej.

Warto dodać, że to kolejny rok szkolny, w którym nasze gimnazjum realizuje zajęcia z dodatkowego obowiązkowego przedmiotu jakim jest mechatronika. Lekcje cieszą się dużą popularnością wśród uczniów. Zostały również bardzo dobrze przyjęte przez rodziców. Zajęcia mechatroniki realizowane są w oparciu o innowacyjny program nauczania, a uczniowie podczas zajęć oceniani są przede wszystkim na podstawie wkładu pracy w realizowany temat, a nie tylko na podstawie efektu końcowego.

Od września uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum, którzy przez dwa lata uczyli się na lekcjach mechatroniki jak konstruować i programować roboty mają okazję uczynić kolejny krok w świecie nowoczesnych technologii. Mają możliwość pracy z platformą Arduino, którą stanowi sprzęt i środowisko programistyczne oparte na języku C++. Dzięki temu uczniowie płynnie przechodzą z wizualnego środowiska programistycznego Scratch, którego uczyli się do tej pory na bardziej zaawansowane, tekstowe środowisko Arduino IDE służące do rozwiązywania szerszego zakresu problemów. Projekt Arduino oparty jest na tworzeniu zestawów płytka bazowa + urządzenia zewnętrzne w postaci czujników, napisaniu kodu sterującego za pomocą języka C++, przesłaniu go do pamięci mikrokontrolera i uruchomieniu zadań zapisanych w kodzie.

Nauka programowania i konstruowania robotów nie tylko pozwala uczniom na zdobywanie wiedzy informatycznej, matematycznej, fizycznej i konstruktorskiej. Uczy również strategii rozwiązywania problemów, tworzenia projektów i komunikowania się. Są to kompetencje, które przydadzą się później w dorosłym życiu.