1 Marca – Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Ponad 20 tys. „Żołnierzy Wyklętych” zginęło po wojnie z bronią w ręku, kolejnych tysiące trafiło do więzień komunistycznych, gdzie także czekała ich śmierć.
W sumie w latach 1944-1955 wykonano ok. 4500 kar śmierci, spośród ponad 8 tys. orzeczonych.
Kolejne setki tysięcy przeciwników reżimu trafiło do więzień i obozów pracy, z wieloletnimi wyrokami. Żołnierze, kapłani i niezłomni działacze polityczni trafiali na Mokotów, do Wronek i Rawicza.
Najmłodsi zaś – harcerze i uczniowie - do SP bądź obozu w Jaworznie (chłopcy) i Bojanowie (dziewczęta).
Równocześnie, komunistyczni propagandyści pomawiali ich bezkarnie w prasie: „Zdrajcy narodu i szpiedzy na żołdzie amerykańskim” – krzyczał nagłówek artykułu w „Trybunie Ludu”, opisujący kolejny akt dramatu aresztowanych członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN.
Niemal przez cały okres PRL wychodzili z więzień ale także ginęli z rąk SB. Jako jeden z ostatnich Adam Boryczka – (w 1967 r.), także ginęli z rąk SB, jak „Lalek” w październiku 1963 r.
Rodziny, w tym dzieci „Żołnierzy Wyklętych” były inwigilowane przez kolejne dekady PRL, stanowiły dla władz „element niepewny”, gorszej kategorii. Zabierano im mieszkania i domy, nie dostawali się na studia, często biedowali.
A PRZECIEŻ TO ONI STANOWILI RZECZYWISTĄ POLSKĄ ELITĘ - MIEJSKĄ I WIEJSKĄ!
TO BYŁA PRAWDZIWA POLSKA INTELIGENCJA! CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
Jan Żaryn za: wPolityce.pl
Uczniowie klasy 3e: Karolina Baranowska, Natalia Krawczyk, Julianna Mielczarek, Nina Pawłowska, Konrad Pawłowski i Joanna Szymańska pod opieką nauczycieli: p. Alicji Lisieckiej i p. Mirosława Suskiego przygotowali tablicę informacyjną dla uczczenia tego Święta.
Z inicjatywy nauczycieli część uczniów w przededniu tego Święta obejrzała film „Generał Nil” opisujący życie Bohatera Narodowego Gen. Augusta Fieldorfa „Nila” , na którym w imieniu „Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej” w r. 1952 dokonano zbrodni sądowej. Bohater, Człowiek Honoru, Patriota został zamordowany w r. 1952 pod zarzutem działalności terrorystycznej i walki przeciwko „władzy ludowej”. To tylko JEDEN przykład ”Żołnierza Wyklętego”, którego Pamięć dzisiaj czcimy.
NARÓD, KTÓRY TRACI PAMIĘĆ, TRACI SUMIENIE.
Zbigniew Herbert
Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łęczycy
- Młodzi odkrywcy robotyki na podium Ogólnopolskiego Turnieju Robotów Rumble Robots
- Rekrutacja do grupy przedszkolnej (zerówki)
- Jakub Przepióra laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki
- Jan Konieczny zdobył tytuł laureata w Wojewódzkim Konkursie z Języka Angielskiego
- Sukces óśmoklasistów w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Języka Polskiego
- Minecraftowy Dzień Otwarty
- Rekrutacja 2025/2026
- Grinch poznaje magię Świąt
- Kreatywność, radość i świąteczna magia!
- 1. Mityng Skoku Wzwyż im. Mirosława Andrysiaka
Młodzi odkrywcy robotyki na podium Ogólnopolskiego Turnieju Robotów Rumble Robots
Nasi uczniowie kolejny raz udowodnili, że robotyka to ich prawdziwa pasja! Koło "Młodych Odkrywców Robotyki" zdobyło 2. i 3. miejsce w stawce 21 drużyn w prestiżowej konkurencji Bear Rescue podczas Ogólnopolskiego Turnieju Robotów...
Szanowni Rodzice! Poniżej udsotępniamy formularz zgłoszenia dziecka do świetlicy szkolnej. Dokument można złożyć do końca kwietnia drogą mailową (skan) na adres: sekretariat@sp1leczyca.pl lub osobiście przynieść do...