1 Marca – Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Ponad 20 tys. „Żołnierzy Wyklętych” zginęło po wojnie z bronią w ręku, kolejnych tysiące trafiło do więzień komunistycznych, gdzie także czekała ich śmierć.
W sumie w latach 1944-1955 wykonano ok. 4500 kar śmierci, spośród ponad 8 tys. orzeczonych.
Kolejne setki tysięcy przeciwników reżimu trafiło do więzień i obozów pracy, z wieloletnimi wyrokami. Żołnierze, kapłani i niezłomni działacze polityczni trafiali na Mokotów, do Wronek i Rawicza.
Najmłodsi zaś – harcerze i uczniowie - do SP bądź obozu w Jaworznie (chłopcy) i Bojanowie (dziewczęta).
Równocześnie, komunistyczni propagandyści pomawiali ich bezkarnie w prasie: „Zdrajcy narodu i szpiedzy na żołdzie amerykańskim” – krzyczał nagłówek artykułu w „Trybunie Ludu”, opisujący kolejny akt dramatu aresztowanych członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN.
Niemal przez cały okres PRL wychodzili z więzień ale także ginęli z rąk SB. Jako jeden z ostatnich Adam Boryczka – (w 1967 r.), także ginęli z rąk SB, jak „Lalek” w październiku 1963 r.
Rodziny, w tym dzieci „Żołnierzy Wyklętych” były inwigilowane przez kolejne dekady PRL, stanowiły dla władz „element niepewny”, gorszej kategorii. Zabierano im mieszkania i domy, nie dostawali się na studia, często biedowali.
A PRZECIEŻ TO ONI STANOWILI RZECZYWISTĄ POLSKĄ ELITĘ - MIEJSKĄ I WIEJSKĄ!
TO BYŁA PRAWDZIWA POLSKA INTELIGENCJA! CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
Jan Żaryn za: wPolityce.pl
Uczniowie klasy 3e: Karolina Baranowska, Natalia Krawczyk, Julianna Mielczarek, Nina Pawłowska, Konrad Pawłowski i Joanna Szymańska pod opieką nauczycieli: p. Alicji Lisieckiej i p. Mirosława Suskiego przygotowali tablicę informacyjną dla uczczenia tego Święta.
Z inicjatywy nauczycieli część uczniów w przededniu tego Święta obejrzała film „Generał Nil” opisujący życie Bohatera Narodowego Gen. Augusta Fieldorfa „Nila” , na którym w imieniu „Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej” w r. 1952 dokonano zbrodni sądowej. Bohater, Człowiek Honoru, Patriota został zamordowany w r. 1952 pod zarzutem działalności terrorystycznej i walki przeciwko „władzy ludowej”. To tylko JEDEN przykład ”Żołnierza Wyklętego”, którego Pamięć dzisiaj czcimy.
NARÓD, KTÓRY TRACI PAMIĘĆ, TRACI SUMIENIE.
Zbigniew Herbert
Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łęczycy
- Narodowe Święto Niepodległości
- Punkt dydaktyczny w ramach konkursu Nasze Ekologiczne Pracownie
- Wizyta uczniów z Ołdrzychowic Kłodzkich
- Dzień Edukacji Narodowej
- Międzynarodowy Dzień Języków Obcych
- Wzięliśmy udział w obchodach 85. rocznicy Bitwy nad Bzurą
- Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2024/2025
- Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży
- Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024
- Helena Śliwińska uzyskała tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego
Punkt dydaktyczny w ramach konkursu Nasze Ekologiczne Pracownie
Znakomite informacje napłynęły do nas z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Już wkrótce teren we wnękach na naszym boisku szkolnym zyska zupełnie nowy wygląd i funkcjonalność. Nie zabraknie...
Narodowe Święto Niepodległości
Uczniowie z klas V b i VII c zadbali o upamiętnienie 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zapewnienie naszej społeczności strawy dla ducha. Przyświecały im słowa Józefa Piłsudskiego: "Naród, który nie...